Kamistad® Baby byl testován na českých spotřebitelích – podívejte se, jak jsme dopadli: ZOBRAZIT VÝSLEDKY

Ústní dutina

Ochranná výstelka

Odhadovaná doba čtení: 2,30 min.

Ústní dutina se nachází na samém začátku našeho trávicího ústrojí. Ohraničuje ji chrup, hltan, jazyk a patro. Skládá se z řady různých útvarů a částí, včetně například ústní sliznice, které hrají důležitou roli ve fungování našeho těla a v celkovém zdravotním stavu. 

Zanedbaná ústní hygiena může vést až k zánětu. V tomto článku se dozvíte, z čeho se ústní dutina skládá, jaké má funkce a jaké potíže ji mohou postihnout.

Jak často pečujete o svou ústní dutinu?

Stavba ústní dutiny

Ústní dutinou, odborně označovanou jako cavum oris, začíná lidské trávicí ústrojí. Celá je vystlaná sliznicí. Ta v sobě ukrývá slinné žlázy produkující sliny, které udržují ústní dutinu vlhkou. Kromě toho se zde nachází bezpočet bakterií starajících se o zdravou ústní mikroflóru.

Ohraničení ústní dutiny

Ústní dutina je zepředu ohraničena rty, po stranách tvářemi, shora patrovými oblouky a zdola spodinou dutiny ústní. Přilehlý hltan propojuje ústní dutinu s jícnem. V jednotlivých částech ústní dutiny se nacházejí různé tkáně a útvary.

Co tvoří ústní dutinu?

  • Rty
  • Chrup
  • Dásně
  • Předsíň dutiny ústní
  • Ústní sliznice
  • Spodina dutiny ústní
  • Jazyk
  • Tvrdé a měkké patro
  • Čípek
  • Patrové mandle
  • Ústní část hltanu

Funkce ústní dutiny

Funkce

 

Příjem a rozmělňování potravy

V první řadě slouží ústní dutina k přijímání a rozkládání naší potravy.

Trávení

V ústní dutině také začíná proces trávení, jelikož se zde potrava rozkládá na enzymy.

Chuť

Díky senzorickým buňkám na jazyku rozeznáváme různé chutě.

Dýchání

Ústní dutina je propojena také s nosem, a proto patří i do našeho dýchacího ústrojí. Při dýchání však zastává spíše doplňkovou roli vzhledem k tomu, že většinou dýcháme nosem.

Fonace a jazyk

 

S pomocí jazyka, patra, rtů, zubů a čípku se v ústní dutině tvoří různé zvuky. Kromě toho samozřejmě slouží i k mluvení.

Mimika

Pohyby ústní dutiny se podílejí na utváření celkového výrazu v obličeji. Svaly ve tvářích nám pomáhají projevit naše pocity i beze slov.

Ochrana před patogeny

Zdravá ústní mikroflóra pomáhá chránit naše tělo před patogeny. Bakterie, které se trvale nacházejí v ústní dutině, podporují náš imunitní systém.

 

Proč se patogenům v ústní dutině tolik daří?

Ústní dutina funguje jako vstupní brána pro vnější vlivy všeho druhu, včetně patogenů. Vysoká vlhkost a také mezizubní prostory poskytují dobré životní podmínky pro celou řadu mikroorganismů. Naše ústní mikroflóra není sterilní a její rovnováha se snadno naruší. K různým změnám a onemocněním ústní dutiny může docházet například v důsledku nedostatečné nebo naopak přehnané ústní hygieny, konzumace sladkých potravin či užívání některých léčiv.

Nejběžnější problémy postihující ústní dutinu

Nejčastěji ústní dutinu sužují zubní kazy anebo záněty. Jednotlivé části ústní dutiny, zejména zuby a dásně, mohou trpět různými onemocněními. Mezi nejběžnější potíže v ústní dutině patří:

Discomfort of the oral cavity due to poor oral hygiene

Řadě těchto potíží či onemocnění lze předcházet důkladnou ústní hygienou. Pokud máte podezření na onemocnění ústní dutiny, měli byste v každém případě vyhledat odbornou pomoc u zubního lékaře. Předejdete tím případnému poškození zubů, ke kterému by mohlo časem dojít. Specialista navíc dokáže vyloučit možná závažnější onemocnění.

Změnami v ústní dutině se projevuje celá řada dalších chorob. Proto se jí často přezdívá zrcadlo našeho zdraví. Mezi choroby, jejichž příznaky se projevují i v ústní dutině, patří podvýživa, cukrovka, onemocnění jater a rakovina.

Další zajímavé články

Zápach z úst (halitóza)

Příčinou páchnoucího dechu bývá zpravidla nedostatečná ústní hygiena, ale mohou jej vyvolat například i některá onemocnění.

Dásně

Dásně chrání naše zuby a drží je pevně na svém místě. Přečtěte si, jak nejlépe udržovat naše dásně zdravé.